BİBERİYE
BİBERİYE
Biberiye - Rosmarinus officinalis
BİBERİYE

Biberiye - Rosmarinus officinalis

Fiyat : ₺150,00(KDV Dahil)
:

Biberiye - Rosmarinus officinalis L.

Biberiye, iğneli yapraklara sahip, aromatik, yaprak dökmeyen bir çalıdır. Akdeniz ve Asya'ya özgüdür, ancak serin iklimlerde oldukça dayanıklıdır. Kuraklığa dayanabilir. Dünyanın bazı bölgelerinde, potansiyel olarak istilacı bir tür olarak kabul edilir . Düşük çimlenme oranı ve nispeten yavaş büyüme ile tohumdan üretilmesi genellikle zordur, ancak bitki 30 yıla kadar yaşayabilir.

Işık İsteğiGüneşli veya az gölgeli yerlerde iyi yetişir.

Toprak İsteği Süzek ve kalkerli toprakları tercih eder. (Bu tip topraklarda yetiştirilenler daha küçük olup, daha kuvvetli kokarlar. Bazik topraklarda aromatik yağ verimi de daha yüksektir.)

Çiçeklenme Dönemi: Şubat-Kasım

Maksimum Boy: 1,5m

Soğuğa DayanıklılıkSoğuğa dayanımı yüksektir.

Ömrü: Çok yıllık

Kullanılan Kısmı: Yaprak, çiçekli gövde, aromatik yağ

Kullanım Alanları: Taze yapraklar salata şeklinde veya baharat olarak değerlendirilir. Veterinerlikte Sığır, at, keçi, koyun hastalıklarında kullanılır. Aromatik yağ parfümeride kullanılır. Yapraklı dallar böcekleri uzaklaştırıcı ve havayı serinleticidir. Özellikle bordür bitkisi olarak park ve bahçelerde yetiştirilir.

Hasat ZamanıHer zaman

Dikim: İlkbahar başında ekilen tohumlar 1-2 haftada çimlenir. Çimlenmeden sonra fazla su verilmez. İlkbahar ve sonbaharda köklendirilen sürgünlerle de çoğaltılır. İç mekanda yetiştirilebilir.

BakımGövde tabanının yabancı otlardan temizlenmesi, genç fiddelere azotlu gübre verilmesi gerekir.

Bitki Boyu25-35cm

Saksı Hacmi1 Lt

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR